Aleksiej Nawalny

  Problem z hazardem może przytrafić się każdemu, niezależnie od środowiska. Twój hazard może zmienić się z zabawnej, nieszkodliwej rozrywki w niezdrową obsesję z poważnymi konsekwencjami. Niezależnie od tego, czy obstawiasz zakłady sportowe, zdrapki, ruletkę, pokera czy automaty do gry — w kasynie, na torze wyścigowym czy online — problem z hazardem może nadwyrężyć twoje relacje, przeszkadzać w pracy i prowadzić do ruiny finansowej. Możesz nawet robić rzeczy, których nigdy nie uważałeś za możliwe, takie jak zadłużenie się na ogromną skalę lub nawet kradzież pieniędzy na hazard.

  Uzależnienie od hazardu — znane również jako patologiczny hazard, kompulsywny hazard lub zaburzenie hazardowe — to zaburzenie kontroli impulsów. Jeśli jesteś kompulsywnym hazardzistą, nie możesz kontrolować chęci hazardu, nawet jeśli negatywnie wpływa to na Ciebie lub Twoich bliskich. Będziesz grać niezależnie od tego, czy jesteś na górze, czy na dole, bez grosza przy duszy, i będziesz grać bez względu na konsekwencje — nawet jeśli wiesz, że szanse są przeciwko Tobie lub nie możesz sobie pozwolić na przegraną.

  Oczywiście, możesz mieć problem z hazardem, nawet jeśli nie jest on całkowicie poza kontrolą. Problem z hazardem to każde zachowanie hazardowe, które zakłóca twoje życie. Jeśli jesteś zajęty hazardem, spędzasz na nim coraz więcej czasu i pieniędzy, gonisz za stratami lub grasz pomimo poważnych konsekwencji dla twojego życia, masz problem z hazardem.

  Uzależnienie od hazardu lub problem z hazardem często wiąże się z innymi zaburzeniami zachowania lub nastroju. Wielu hazardzistów cierpi również na problemy z nadużywaniem substancji, nieleczone ADHD, stres, depresję, lęk lub chorobę afektywną dwubiegunową. Aby przezwyciężyć problem z hazardem, musisz również zająć się tymi i innymi podstawowymi przyczynami.

  Chociaż możesz czuć się bezsilny wobec hazardu, jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby uporać się z tym problemem, poprawić swoje relacje i finanse, a ostatecznie odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

  Fakt: Problemy spowodowane nadmiernym hazardem nie są tylko finansowe. Zbyt dużo czasu spędzonego na hazardzie może również prowadzić do problemów w związku i prawnych, utraty pracy, problemów ze zdrowiem psychicznym, w tym depresji i lęku, a nawet samobójstwa.

  Fakt: Problemy z hazardem dotyczą osób o każdym poziomie inteligencji i pochodzeniu. Wcześniej odpowiedzialni i silnie zdeterminowani ludzie są tak samo narażeni na rozwój problemu z hazardem jak każdy inny.

  Fakt: Problemowi hazardziści często próbują racjonalizować swoje zachowanie. Obwinianie innych to jeden ze sposobów na uniknięcie wzięcia odpowiedzialności za swoje czyny, w tym za to, co jest potrzebne do przezwyciężenia problemu.

  Fakt: Szybka naprawa może wydawać się właściwą rzeczą do zrobienia. Jednak ratowanie hazardzisty z długów może w rzeczywistości pogorszyć sprawę, pozwalając na kontynuację jego problemu z hazardem.

  Uzależnienie od hazardu jest czasami nazywane „ukrytą chorobą”, ponieważ nie ma oczywistych fizycznych oznak ani objawów, takich jak uzależnienie od narkotyków lub alkoholu. Problemowi hazardziści często zaprzeczają lub minimalizują problem — nawet przed sobą. Możesz jednak mieć problem z hazardem, jeśli:

  Czujesz potrzebę zachowania tajemnicy swojego hazardu. Możesz grać w tajemnicy lub kłamać o tym, ile grasz, czując, że inni nie zrozumieją lub że zaskoczysz ich dużą wygraną.

  Masz problemy z kontrolowaniem swojego hazardu. Kiedy zaczniesz grać, czy możesz przestać? Czy grasz, dopóki nie wydasz ostatniego dolara, zwiększając swoje zakłady, próbując odzyskać pieniądze, które przegrałeś?

  Hazard, nawet gdy nie masz pieniędzy. Możesz grać, aż wydasz ostatniego dolara, a potem zwrócić się do pieniędzy, których nie masz — pieniędzy na rachunki, karty kredytowe lub rzeczy dla dzieci. Możesz czuć się zmuszony do pożyczania, sprzedawania, a nawet kradzieży rzeczy, aby zdobyć pieniądze na hazard.

  Czy rodzina i przyjaciele martwią się o ciebie? Zaprzeczanie utrwala problem. Jeśli przyjaciele i rodzina są zaniepokojeni, posłuchaj ich. Prośba o pomoc nie jest oznaką słabości. Wielu starszych hazardzistów niechętnie kontaktuje się ze swoimi dorosłymi dziećmi, jeśli przegrały swój spadek, ale nigdy nie jest za późno, aby dokonać zmiany na lepsze.

  Największa na świecie usługa terapeutyczna. 100% online. Znajdź profesjonalnego, licencjonowanego i doświadczonego terapeutę w mniej niż 48 godzin.

  Największym krokiem w przezwyciężaniu uzależnienia od hazardu jest przyznanie się, że masz problem. Wymaga to niesamowitej siły i odwagi, aby to przyznać, zwłaszcza jeśli straciłeś dużo pieniędzy i nadwyrężyłeś lub zniszczyłeś relacje po drodze. Nie trać nadziei i nie próbuj robić tego sam. Wielu innych było na twoim miejscu i udało im się pozbyć nałogu i odbudować swoje życie. Ty też możesz.

  Naucz się łagodzić nieprzyjemne uczucia w zdrowszy sposób. Czy grasz, gdy jesteś samotny lub znudzony? Albo po stresującym dniu w pracy lub po kłótni z partnerem? Hazard może być sposobem na złagodzenie nieprzyjemnych emocji, odprężenie się lub socjalizację. Istnieją jednak zdrowsze i skuteczniejsze sposoby na regulację nastroju i złagodzenie nudy, takie jak ćwiczenia, spędzanie czasu z przyjaciółmi, którzy nie grają, rozpoczęcie nowego hobby lub praktykowanie technik relaksacyjnych.

  Wzmocnij swoją sieć wsparcia. Trudno walczyć z jakimkolwiek uzależnieniem bez wsparcia, więc zwróć się do przyjaciół i rodziny. Jeśli Twoja sieć wsparcia jest ograniczona, istnieją sposoby na znalezienie nowych przyjaciół bez konieczności odwiedzania kasyna lub gry online. Spróbuj skontaktować się ze współpracownikami, dołącz do drużyny sportowej lub klubu książki, zapisz się na zajęcia edukacyjne lub zgłoś się jako wolontariusz w dobrej sprawie.

  Dołącz do grupy wsparcia rówieśniczego. Gamblers Anonymous, na przykład, to 12-stopniowy program zdrowienia wzorowany na Alcoholics Anonymous. Kluczową częścią tego programu jest znalezienie sponsora, byłego hazardzisty, który ma doświadczenie w uwolnieniu się od uzależnienia i może zapewnić nieocenione wskazówki i wsparcie.

Władimir Putin

  Poszukaj pomocy w przypadku zaburzeń nastroju. Depresja, stres, nadużywanie substancji lub lęk mogą wywołać problemy z hazardem i pogorszyć się pod wpływem kompulsywnego hazardu. Nawet jeśli hazard nie jest już częścią twojego życia, problem nadal będzie istniał, dlatego ważne jest, aby się nim zająć.

  Dla wielu osób uzależnionych od hazardu największym wyzwaniem nie jest zaprzestanie hazardu, ale pozostanie w stanie trzeźwości — podjęcie stałego zobowiązania do unikania hazardu. Internet sprawił, że hazard stał się o wiele bardziej dostępny, a zatem o wiele trudniej jest osobom uzależnionym w trakcie zdrowienia uniknąć nawrotu. Kasyna online i zakłady sportowe są otwarte 24/7 dla każdego, kto ma smartfon lub dostęp do komputera. Jednak utrzymanie trzeźwości po uzależnieniu od hazardu lub problemie z hazardem jest nadal możliwe, jeśli otaczasz się odpowiedzialnymi ludźmi, unikasz kuszących środowisk i stron internetowych, oddajesz kontrolę nad swoimi finansami (przynajmniej początkowo) i znajdziesz zdrowsze zajęcia, które zastąpią hazard w twoim życiu.

  Jednym ze sposobów na zaprzestanie hazardu jest usunięcie elementów, które są niezbędne do tego, aby hazard mógł zaistnieć w twoim życiu i zastąpienie ich zdrowszymi wyborami. Cztery elementy, które są niezbędne do kontynuowania hazardu to:

  Decyzja: Aby hazard mógł mieć miejsce, musisz podjąć decyzję o hazardzie. Jeśli masz ochotę: przerwij to, co robisz, zadzwoń do kogoś, pomyśl o konsekwencjach swojego działania, powiedz sobie, żeby przestać myśleć o hazardzie i natychmiast znajdź sobie coś innego do roboty.

  Pieniądze: Hazard nie może się odbyć bez pieniędzy. Odłóż swoje karty kredytowe, pozwól komuś innemu odpowiadać za twoje pieniądze, niech twój bank dokonuje automatycznych płatności za ciebie, zamknij konta zakładów online i trzymaj przy sobie ograniczoną ilość gotówki.

  Czas: Nawet hazard online nie może się wydarzyć, jeśli nie masz czasu. Zaplanuj trochę czasu na zabawę i rekreację, który nie ma nic wspólnego z hazardem. Jeśli grasz na smartfonie, znajdź inne sposoby na wypełnienie cichych chwil w ciągu dnia.

  Gra: Bez gry lub aktywności, na którą można obstawiać, nie ma możliwości hazardu. Nie wystawiaj się na kuszące otoczenie. Powiedz zakładom hazardowym, które często odwiedzasz, że masz problem z hazardem i poproś o zakaz wstępu. Usuń aplikacje hazardowe i zablokuj witryny hazardowe na swoim smartfonie i komputerze.

  Utrzymanie powrotu do zdrowia po uzależnieniu od hazardu w dużej mierze opiera się na znalezieniu alternatywnych zachowań, które mogą zastąpić hazard. Oto kilka przykładów:

  To normalne, że odczuwasz potrzebę hazardu, ale kiedy budujesz zdrowsze wybory i silną sieć wsparcia, oparcie się tej pokusie staje się łatwiejsze. Kiedy uderza chęć hazardu:

  Odłóż hazard. Powiedz sobie, że poczekasz 5 minut, piętnaście minut lub godzinę. Podczas oczekiwania chęć hazardu może ustąpić lub stać się na tyle słaba, że ​​będziesz w stanie się oprzeć.

  Wyobraź sobie, co się stanie, jeśli ulegniesz pokusie hazardu. Pomyśl, jak się poczujesz, gdy stracisz wszystkie pieniądze i znów zawiedziesz siebie i swoją rodzinę.

  Odwróć uwagę od hazardu, wykonując inne czynności, np. pójście na siłownię, obejrzenie filmu lub wykonanie ćwiczeń relaksacyjnych, które pomogą ci pozbyć się ochoty na grę.

  Jeśli nie potrafisz oprzeć się pokusie hazardu, nie bądź dla siebie zbyt surowy i nie używaj tego jako wymówki, aby się poddać. Pokonanie uzależnienia od hazardu to trudny proces. Od czasu do czasu możesz się potknąć; ważne jest, aby uczyć się na błędach i nadal pracować nad powrotem do zdrowia.

  Radzenie sobie z problemem hazardowym nigdy nie jest łatwe, a poszukiwanie profesjonalnego leczenia nie oznacza, że ​​jesteś słaby lub niezdolny do radzenia sobie z problemem. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że każdy hazardzista jest inny i będziesz potrzebować programu rekonwalescencji dostosowanego specjalnie do Twoich potrzeb i sytuacji. Porozmawiaj ze swoim lekarzem lub specjalistą od zdrowia psychicznego o opcjach leczenia, w tym:

  Programy leczenia i rehabilitacji stacjonarnej lub stacjonarnej. Są one przeznaczone dla osób z poważnym uzależnieniem od hazardu, które nie mogą uniknąć hazardu bez całodobowego wsparcia.

  Leczenie chorób współistniejących, które przyczyniają się do kompulsywnego hazardu, w tym nadużywania substancji lub problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak depresja, lęk, OCD lub ADHD. Może to obejmować terapię, leki i zmiany stylu życia. Problem z hazardem może czasami być objawem choroby afektywnej dwubiegunowej, więc lekarz lub terapeuta może musieć wykluczyć to przed postawieniem diagnozy.

Post a Comment

0 Comments